Ürdün ile Arşivler Arası İşbirliği Protokolü İmzalandı

Ürdün ile Arşivler Arası İşbirliği Protokolü İmzalandı

Başkanlığımız ile Ürdün Haşimi Krallığı Kraliyet Haşimi Dokümantasyon Merkezi arasında arşivler arası işbirliği protokolü imzalamak, yerinde incelemelerde bulunmak ve iki ülke arşivleri arasında işbirliği imkânlarının geliştirilmesi hususunda görüşmeler yapmak üzere 18-20 Mart 2023 tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal Ürdün’ün Başkenti Amman’a resmi bir ziyarette bulunmuştur.

Ziyaret kapsamında ilk olarak Kurum Başkanımız Sayın Ünal, Türkiye Cumhuriyeti Amman Büyükelçimiz Ozan Erdem ile birlikte 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıldönümü vesilesiyle, Salt Türk Şehitliği'nde düzenlenen anma törenine katılmıştır.

Bu ziyareti müteakiben Haşimi Dökümantasyon Merkezi ziyaret edilmiştir. Bu ziyarette Haşimi Dokümantasyon Merkezi Başkanı Prens Ali Bin Nayef ile görüşmeler yapılmıştır. Daha sonra Dökümantasyon Merkezi Genel Müdürü Mohanned Mubaidin ile arşivler arası işbirliği protokolü imzalanmıştır. İmza töreninin ardından Dökümantasyon Merkezi Genel Müdürü ile birlikte çalışma alanları ziyaret edilmiş ve yetkililerle istişareler yapılmıştır.

Daha sonra Ürdün Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı Azmi Mahafzah’ın makamında bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmede Sayın Bakan iki ülke arşivleri arasındaki işbirliğinden büyük bir memnuniyet duyduklarını belirtmiş, iki kurum arasındaki çalışmaların ve işbirliğinin geliştirilmesinin önemine değinmiştir. Kurum Başkanımız Sayın Ünal Türk Arşivlerinin sahip olduğu belge hazinesinden bahsederek bölge ile ilgili çok sayıda belgenin Devlet Arşivleri Başkanlığında muhafaza edildiğini belirtmiştir.

Bu ziyareti müteakiben program çerçevesinde Ürdün Turizm ve Eski Eserler Bakanı Makram Al-Qaisi makamında ziyaret edilmiştir. Burada yapılan görüşmelerde Sayın Bakan iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinden ve bu resmi ziyaretten duydukları memnuniyeti belirtmiştir. Sayın Ünal’da, Sayın Cumhurbaşkanımızın Arşivlere çok büyük önem verdiğini ve her konuda fazlasıyla desteklerini verdiklerini ifade etmiştir. Tecrübe paylaşımının arşivlerimiz arasında önem arz ettiğini belirtmiştir.

Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Amman Büyükelçiliğine geçilmiş, heyetimiz Sayın Büyükelçi Ozan Erdem tarafından karşılanmıştır. Sayın Ünal ve Sayın Büyükelçimizce Türkiye-Ürdün arasındaki arşiv alanındaki ilişkiler değerlendirilmiş ve ilişkileri canlandırmak için yapılabilecekler istişare edilmiştir.

Türkiye ile Ürdün arasında arşiv alanında işbirliği protokolü imzalandı AA